Manhattan Carlos Mendez

1,100.00 ден

Тежина: 250 грама
Ознака: Црвена
Земја: Ел Салвадор
Процес: Анаеробик/Природен
Вариетет на кафе: Pacamara
Вкус: Папаја, Шипка и Портокал
Остава вкус: Овошен
Тело: Полно Тело
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина:  1350 метри
Најдобар процес:  Филтерски Процедури
Регион: Ahuachapan
Печење: Филтер Печење
Фарма: El Tarro

 

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Ви го преставуваме кафето од Ел Салвадор Карлос Мендез!

Карлос го води својот семеен бизнис, Geca Coffee, кој поседува повеќе фарми меѓу Апанека и Атако во регионот Ахуачапан во Ел Салвадор на надморска височина помеѓу 1.200 и 1.500 метри. Имотот има освоено повеќе награди, вклучувајќи го Купот на извонредност во 2008 година и повторно во 2010 година.

Семејството Мендез одгледува Пакамара, Пакас, Гејша, Бурбон, Кускатлеко и Центроамерикано, а целото нивно кафе се одгледува строго под сенката на домашните дрвја и шумарството. Тие се исто така одржливо фокусирани и неодамна спроведоа програми за управување со водите за собирање и дистрибуција на дождовница.

Резултатот во шолјата е слатко кафе со полно тело кое сите го сакаме и го знаеме од Ел Салвадор! Ние сме многу среќни со работата на Карлос и горди сме што неговата Пакамара се враќа во нашата понуда 4-та година по ред!

Очекувајте ноти на папаја, портокал и шипинка, со полно/целосно чувство на устата.

 

Дополнителни информации

Weight 200 g
Dimensions N/A
Мелено за:

Chemex, Esspresо, Moka, Moka Pot, Pot, V-60, АероПреса, Зрно, кафе, постапки, Турско, Турско кафе, Филтерски, Филтерски постапки, Француска Преса