Mexico Fatima Bio

800.00 ден

Тежина: 200 грама
Ознака: Црвена
Земја: Мексико
Процес: Перење
Вариетет на кафе: Типика
Вкус: Цреша, Кафеав шеќер
Остава вкус: Овошен
Тело: Полно Тело
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина:  1260 метри
Најдобар процес: Еспресо, Филтер
Регион: Vreracruz
Печење: Средно кон Светло
Фарма: Finca Fatima

 

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Kафеto Мексико Фатима Био се одгледува на семејната фарма на Ернесто Перез Ореа – Финка Фатима. Семејството на Ернесто Перез Ореа има богата историја која оди рака под рака со историјата на мексиканското кафе. Неговиот прадедо, Антонио Перез Галван, бил вработен како трговец со кафе кај браќата Арбакл кон крајот на 19 век, главно затоа што течно говорел англиски и шпански. Антонио имаше една ќерка, Геновева, која се омажи за Антонио Ореа. Заедно тие ја основаа Orea Machines, компанија одговорна за помагање во индустријализирањето на мексиканската индустрија за кафе во 1950-тите. Тие двајца ја стекнаа Финка Фатима во 1970-тите, а подоцна им ја оставија во аманет на нивните деца – Ернесто и неговата сестра Ливет. Ернесто студирал во САД, каде што бил инспириран од зголемената популарност на специјалното кафе. Преку Институтот за квалитет на кафе (CQI), тој стана лиценциран Q Grader. Ернесто се враќа во Веракруз за да ја преземе семејната фарма и фабриката за преработка на кафе. Само една година откако се врати и се фокусираше на одгледување специјалитет кафе, Финка Фатима беше наградена како топ 10 финалист на Купот на извонредност во Мексико 2019 година.

Дополнителни информации

Weight 200 g
Мелено за:

Chemex, Esspresо, Moka, Moka Pot, Pot, V-60, АероПреса, Зрно, кафе, постапки, Турско, Турско кафе, Филтерски, Филтерски постапки, Француска Преса