Honduras Caballero

750.00 ден

Тежина: 200gr
Ознака: Црвена
Земја: Хондурас
Процес: Перење
Вариетет на кафе: Catuai
Вкус: Млечно Чоколадо, Портокал, Слива
Остава вкус: Чоколаден
Тело: Средно
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 1100 метри
Најдобар процес: Ѓезве, Chemex, Еспресо
Регион: Централна Америка
Печење: medium
Фарма: Finca el Puente/Marysabel Caballero & Moises Herrera

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Зрната кафе Хондурас Кабаљеро ги комбинира ароматичните ноти на јагода, ванила и нане Го избравме Honduras Caballero бидејќи носи класична чаша со елегантна сладост. Повеќе од ветувачки почеток на денот! Хондурас Кабаљеро се враќа. Овој пат ќе ве изненади со своите хармонични ноти на овошје, сладолед и нане. Ако го сварите кафето со методот на филтрирање V60, ќе уживате во мекиот и избалансиран вкус на манго, банана, нане и сладолед. Доколку преферирате силен и интензивен вкус, тогаш ви препорачуваме да направите еспресо или шпорет. Кафето Кабаљеро во Хондурас расте на фармата Finca El Puente. Се наоѓа во Чинакла, во близина на познатиот кварт за кафе Маркала. Финка Ел Пуенте е семејна фарма на Марисабел Кабалеро, фармерка на кафе од четврта генерација и нејзиниот сопруг Мојсес Херера. Тие се венчаа во 1996 година и оттогаш заедно одгледуваат кафе. Тие се грижат за своето кафе како што двајца љубовници се грижат за своето дете. Сортата на кафето е Катуаи. Името буквално значи „многу добро“. Кафето Катуаи е познато по својот висок квалитет. Се одликува со сложениот вкус – сладост и киселост, кои се надополнуваат. Сортата Catuai вклучува добро изразена киселост, ноти од цитрус. Има светло до средно тело

 

Дополнителни информации

мелено-за

Moka Pot, Esspreso, Tурско кафе, Филтерски постапки, Зрно