Guatemala Bio Flor de Cafe

750.00 ден

Тежина: 200 Грама
Ознака: Кафена
Земја: Гватемала
Процес: Перење
Вариетет на кафе: Catimor, Catuai
Вкус: Повеќе  Чоколади, Боров Мед
Остава вкус: Сладок
Тело: Средно
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 1350-1980 метри
Најдобар процес: Ѓезве, Еспресо, Филтер
Регион: Централна Америка
Печење: Средно
Фарма: Flor de Cafe

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Specialty Coffee Guatemala Bio Flor de Cafe ги комбинира слатките ноти на мулти-чоколадо и боровиот мед. Coffee Guatemala Bio Flor de Cafe е био кафе кое се одгледува во идеална био средина, што дополнително придонесува за префинет и силен вкус. Го избравме Guatemala Bio Flor de Cafe бидејќи носи тропски вкусови во секоја шолја со елегантна сладост. Повеќе од ветувачки почеток на денот! Guatemala Bio Flor de Cafe е слатка чоколадна комбинација на вкусови. Ги комбинира ароматичните ноти на мулти-чоколаден и боровиот мед. Ако подготвите Specialty кафе Guatemala Bio Flor de Cafe во филтер, ќе почувствувате умерена рамнотежа помеѓу вкусните ноти на различните видови чоколадо и боровиот мед. Ако изберете да направите еспресо или во кафемат, ќе уживате во интензивните ноти на кафе. Кафето од Гватемала Био Флор де Кафе се одгледува на фармата за кафе Флор де Кафе. Се наоѓа во близина на градот Хуехутенаго, Гватемала. Флор де Кафе Фарм е семејна фарма на Озуалдо Перез Рамирез, кој е одгледувач на кафе од втора генерација. Семејната традиција на одгледување кафе датира од 1940 година. Во моментов, фармата има површина од над 105 хектари и обезбедува работа за над 150 луѓе. Кафето е спој на двете сорти „Catimor“ и „Catuai“. Името на сортата Катуаи буквално значи „многу добро“. Кафето Катуаи е познато по својот висок квалитет. Се одликува со сложениот вкус – сладост и киселост, кои се надополнуваат. Сортата Catuai вклучува добро изразена киселост и ноти од цитрус. Има светло до средно тело. Сортата Catimor е хибрид добиен од сортите Тимор и Сatura. Вкусните квалитети на оваа сорта се одредуваат со помала киселост. Покрај тоа, сортата Catimor има посебен профил на вкус кој нежно се чуствува.

Дополнителни информации

Мелено за:

Chemex, Esspresо, Moka Pot, V-60, АероПреса, Зрно, Турско кафе, Филтерски постапки, Француска Преса