Brasil Samambaia

700.00 ден

Тежина: 200 грама
Ознака: Кафена
Земја: Бразил
Процес: Natural
Вариетет на кафе: Yellow Burbon
Вкус: Какао Ликер, Лешници, Шеќер од Трска
Остава вкус: Сладок
Тело: Полно Тело
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 1100метри
Најдобар процес: Ѓезве, Еспресо, Филтер
Регион: Јужна Америка
Печење: Средно
Фарма: Сул де Минас
Farmer: Henrique Cambraia

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

“Кафе Brazil Samambaia е едно од најдобрите кафиња произведени во Бразил.
Уживајте во сладоста на ликерот од какао збогатен со ноти на лешник и шеќер од трска. Ова кафе со арома на алкохол од какао, лешник, нежно засладено со арома на шеќер од трска е едно од најдобрите бразилски кафиња, и е конкурентно кафе кое три пати го има освоено Купот на извонредност. Препорачуваме да го подготвите во ѓезве, филтер или еспресо. Ако ја сварите Brasilia Samambaia на филтер, ќе почувствувате умерена рамнотежа помеѓу вкусните ноти на какао и шеќер од трска. Ако изберете да направите еспресо, ќе уживате во интензивните ноти на кафе од какао и лешник. Ако користите ѓезве за подготовка, ќе почувствувате вкус на темно печени зрна какао и лешник. Сул де Минас, јужниот дел на државата Минас Жераис, е област позната по своите специјализирани фарми за кафе. Се наоѓа на границата помеѓу реките Гранде и Сао Франциско Бразилската сорта Самамбаја е жолт Бурбон. Тоа е слатко, сложено и деликатно. По дегустација на различни видови Бурбон одгледувани низ целиот свет, експертите заклучуваат дека постои дефиниција за „вкус на Бурбон“. Кафе со силна киселост и винозен (со овошни ноти), сладок послевкус. Бурбоните одгледувани на повисоки надморски височини речиси секогаш покажуваат цветни ароматични квалитети во чашата.”

Дополнителни информации

Weight N/A
Мелено за:

Chemex, Esspresо, Moka, Moka Pot, Pot, V-60, АероПреса, Зрно, кафе, постапки, Турско, Турско кафе, Филтерски, Филтерски постапки, Француска Преса