Wolichu Wachu Ethiopia

700.00 ден

Тежина: 250 Грама
Ознака: Розева
Земја: Етијопија
Процес: Природен
Вариетет на кафе: Bourbon
Вкус: Јагода Багрем Ананас Портокал Грејпфрут
Остава вкус: Овошен
Тело: Средно Тело
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 2100 – 2300 Метри
Најдобар процес: Еспресо, Мока, Француска Преса
Регион: Uraga, Guji, Ethiopia, Africa
Печење: Light roast
Фарма: Dagne Farm

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Ова кафе започнува со силни ноти на јагода, а завршува со суптилен белег на портокал, а кога ќе го ставите носот ќе откриете вкусна арома на багрем. Има и неколку ноти од грејпфрут и ананас!
Овие природно обработени зрна доаѓаат од регионот Гуџи во Етиопија. Овошните вкусови од регионот и места со висока надморска височина во комбинација со винските вкусови од природниот процес се секогаш хит.
Ова кафе го добило името по автохтоното дрво Wolichu, познато по високото отворена крошна. Воличу е толку добро позната сорта што е опишана од Дарвин и се смета за свето во различни временски периоди.

Дополнителни информации

Weight N/A
Мелено за:

Esspresо, Moka Pot, Зрно, Турско кафе, Филтерски постапки