Uganda Kingha

900.00 ден

Име на Производот: Uganda Kingha
Тежина: 250 гр
Ознака: Зелена
Земја: Уганда
Процес: Natural Anaerobic
Вариетет на кафе: SL-34, SL-18, SL-28
Вкус: Боровинка, темно чоколадо, крушка, бонбона полна со ликер, темна цреша & рум со суво грозје
Остава вкус: Овошно
Тело: Средно
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 1300m – 1550m
Најдобар процес: Еспресо, МокаПот, В-60
Регион: Kinungo Uganda Africa
Печење: Средно
Фарма: Kingha Estate

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Зрното кафе кое порано беше познато како Bwindi, сега со ново име, Kingha по имотот каде истото се одгледува во Уганда а кое соодвествува на неговата популарност. Оваа шолја кафе ќе го изненади и воодушеви вашето непце, пред сé поради нотите на боровинка, темно чоколадо и круша, коишто оставаат вкус на бонбона полна со ликер.
Ова кафе е преполно со вкусови. Немаме доволно време и ресурси за да ги посочиме сите вкусови, па затоа ќе се задржиме на оние главните, односно боровинка, темно чоколадо и крушка. Нé потсетува на бонбона полна со ликер заради чоколадните ноти во оваа прекрасна угандска приказна. Или можеби пак топка сладолед со вкус на рум и суво грозје. Како и да го доживеете, откако ќе го испиете ова кафе, ќе се чувствувате како оние супер херои кои успеваат да ја преживеат драмата во филмовите. Ги знаете, нели оние супер херои кои во последниот чин ги спасуваат принцезите/децата/светот

Дополнителни информации

Weight N/A
Мелено за:

Esspresо, Moka Pot, Зрно, Турско кафе, Филтерски постапки