Peru Intimpa

700.00 ден

Тежина: 250 Грама
Ознака: Виолетова
Земја: Перу
Процес: Fully Washed
Вариетет на кафе: Caturra, Burbon, Mundo Novo
Вкус: Карамел, Портокал, Кајсија
Остава вкус: Слатко
Тело: Полно тело
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 1,650 – 1,800 метри
Најдобар процес: Еспресо, Филтер, В-60
Регион: Cajamarca, San Ignacio, Chinchip
Печење: Medium
Фарма: Nehipe community

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Вкусот на Intimpa е исто толку егзотичен како што би очекувале. Слаткоста на карамелот и крушите е проследена со густата свежина на портокалот и кружните ноти на јаболко. Интересен факт: овие грмушки од кафе имаат природни телохранители во зимзелените перуански дрвја Интимпа кои растат во областа и по кои е именувано ова кафе.

Дополнителни информации

Weight N/A
Мелено за:

Esspresо, Moka Pot, Зрно, Турско кафе, Филтерски постапки