Peru Intimpa- Filter

800.00 ден

Име на Производот: Peru Intimpa Filter
Тежина: 250 Грама
Ознака: Виолетова
Земја: Перу
Процес: Fully Washed
Вариетет на кафе: Caturra, Burbon, Mundo Novo
Вкус: Карамел, Портокал, Кајсија
Остава вкус: Слатко
Тело: Полно тело
Тип: Кафе 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 1,650 – 1,800 метри
Најдобар процес: В-60, Француска преса, Ладно Цедење
Регион: Cajamarca, San Ignacio, Chinchip
Печење: Средно
Фарма: Nehipe community

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Конзумирањето на ова кафе е подеднакво забавно колку што се и нашите обиди да го изговориме неговото име. Со нотите на златно киви, црн чај, хибискус и кафен шеќер, ќе се почувствувате како кондор кој гордо лета над Андите во Перу, каде луѓето од селото Алто Инамбари неуморно работат да ја зачуваат околината.
Дали се обидовте на глас да го изговорите името на ова кафе? Пробајте. Quiquira. Забавно е, нели? А сега, замислете си го неговиот вкус … Овој филџан станува сé поовошен и позабавен со секоја голтка. Пред сé, ќе ве пресретнат миризливите, егзотични ноти на свежо златно киви и малина, проследени со познатата убавина на црниот чај.
Ова зрно кафе се втурнува во вкусовите на чај што ги носи во себе со популарните вкусови на леден чај, а тоа се праска и хибискус, што му даваат на кафето прекрасен елемент на флорален бран. Ќе се почувствувате како да летате високо над Андите, налик на кондор, релаксирано уживате во глетката. И ако тоа не е доволно, Quiquira финишира со силен и сладок вкус со богати ноти на црвено јаболко и кафен шеќер. Навистина е кафе за посебни прилики. Ги знаете оние посебни прилики, нели, како вашиот роденден или првото утринско кафе во четврток.

Дополнителни информации

Weight N/A
Мелено за:

Esspresо, Moka Pot, Зрно, Турско кафе, Филтерски постапки