Nkonge

1,100.00 ден

Тежина: 250 грама
Ознака: Црвена
Земја: Бурунди
Процес: Перење
Вариетет на кафе: Red Bourbon
Вкус: Црвена Рибизла, Карамел и Црн Чај
Остава вкус: Овошен
Тело: Полно Тело
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина:  2000-2200 метри
Најдобар процес:  Филтерски Процедури
Регион: Kayanza
Печење: Филтер Печење
Фарма: Heza Washing station

 

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Nkonge е именуван по ридот каде што се одгледувале црешите од кафе. Овој рид со висока надморска височина негува поцврста, побавно растечка цреша. Природните извори го наоѓаат својот пат надвор од ридот, внимавајќи почвите секогаш да бидат добро наводнети. За време на целосно измиениот процес, свежо собраните цреши се доставуваат од фармерите на кафе до станицата за перење кафе Long Miles, а потоа се пливаат и рачно се сортираат за зрелост по пристигнувањето. Црешите се пулпираат и поминуваат низ процес на двојна ферментација. Пергамент поминува околу дванаесет часа на суво ферментирање, а потоа се подложува на дваесет и четири часовна влажна ферментација. Тим ќе агитира и ќе танцува на лизгавиот пергамент од кафе пеш, помагајќи да се олабави преостанатата слуз што е прилепена до неа. Потоа се исплакнува во свежа вода, се оценува според густината и се остава да кисне уште четири до шест часа во последниот резервоар за плакнење. Резултатот е прекрасна чаша со ноти на црвена рибизла, карамела и црн чај!

Дополнителни информации

Weight 200 g
Dimensions N/A
Мелено за:

Chemex, Esspresо, Moka, Moka Pot, Pot, V-60, АероПреса, Зрно, кафе, постапки, Турско, Турско кафе, Филтерски, Филтерски постапки, Француска Преса