Kenya Ngugu Ini AB

800.00 ден

Тежина: 200 грама
Ознака: Црвена
Земја: Кенија
Процес: Перење
Вариетет на кафе: SL 28, SL 34
Вкус: Црвен Портокал, Карамела
Остава вкус: Сладок
Тело: Полно Тело
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина:  1700 метри
Најдобар процес: Еспресо, Филтер, V – 60
Регион: Африка
Печење: Средно/Светло
Фарма: Small Farm Holders from Nyeri, Kenya

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Патувајќи од жешките предели на Кенија и печејќи се во пекарницата DABOV Specialty Coffee, кафето Ngugu Ini AB со себе носи гаранција за квалитет за соработка со Othaya Society. Се обработува со методот „Wash“, додека фабриката Нгугу Ини користи свежа речна вода во областа на округот Кирињага. Високата надморска височина им помага на црешите од кафе да созреваат побавно, што придонесува за побогат и покомплексен профил на вкус.

Вкусот:

Изборот на ова кафе, нашиот ловец на кафе Јордан Дабов уживаше во богат вкус со испреплетени ноти на црвен портокал и карамела.

 

Дополнителни информации

Weight 200 g
Мелено за:

Chemex, Esspresо, Moka, Moka Pot, Pot, V-60, АероПреса, Зрно, кафе, постапки, Турско, Турско кафе, Филтерски, Филтерски постапки, Француска Преса