Intango Rwanda

900.00 ден

Тежина: 250 Грама
Ознака: Blue
Земја: Руанда
Процес: Природен
Вариетет на кафе: French Mission, Jackson, Mbirizi
Вкус Темно: Чоколадо , Јасмин, Ананас, Јагода
Остава вкус: Сладок
Тело: Полно тело
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 1700 Метри
Најдобар процес: Мока, Еспресо, В-60
Регион: Lake Kivu, Rwanda , Africa
Печење: Medium
Фарма: Small Farmholders

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Интригантниот сет на вкусови и ароми на ова кафе е и едното и другото, и екстравагантни и попустливи. Како скапа бонбона. Нотите од темно чоколадо се прекрасно проследени со смелата, светло-розова арома на меурчиња и потоа омекнат со нежни ноти од јасмин. Потоа, ќе ве погоди малку слатко, освежувачки ананас, а можеби и вие ќе намирисате некои ноти од јагода.

Интанго значи „почеток“ на кињарванда и го позајмува своето име и на гравот и станицата за перење. Оваа станица за перење беше сон на родени во Руанда, Канаѓанецот Гилберт Гаталија, кој пред 13 години ја замени Канада за своите африкански корени.
Гилберт работи заедно со околу 400 мали стопанственици во областа. Работата со толку скромен број сопственици му даде шанса да создадете заедничка „домашна соба“ за земјоделците, персоналот и заедницата каде што тие можат да се здружат, да учат и да се развиваат.

Дополнителни информации

Weight N/A
Мелено за:

Esspresо, Moka Pot, Зрно, Турско кафе, Филтерски постапки