Honduras Finca El Puente

750.00 ден

Тежина: 200 Грама
Ознака: Кафена
Земја: Хондурас
Процес: Перење
Вариетет на кафе: Catuai
Вкус: Чоколадо, Лешник
Остава вкус: Богат
Тело: Полно
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 1100 метри
Најдобар процес: Ѓезве, Еспресо, Филтер
Регион: Централна Америка
Печење: Средно кон Темно
Фарма: Finca el Puente/Marysabel Caballero & Moises Herrera

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Слатка комбинација од млечно чоколадо, какао и пијалак од вишни во која ќе се заљубите. Кафето од Хондурас е познато по својата чоколадна арома. Кафе Хондурас Finca El Puente е токму тоа Препорачуваме да го подготвите ова специјално кафе во ѓезве, како еспресо или во филтер. Името буквално значи „многу добро“. Кафето Катуаи е познато по својот висок квалитет. Се одликува со сложениот вкус – сладост и киселост, кои се надополнуваат. Сортата Catuai вклучува добро изразена киселост, ноти од цитрус. Има светло до средно тело.

Дополнителни информации

Мелено за:

Chemex, Esspresо, Moka Pot, V-60, АероПреса, Зрно, Турско кафе, Филтерски постапки, Француска Преса