Ethiopia Ayele Tulu

900.00 ден

Тежина: 250 гр
Ознака: Зелена
Земја: Етиопија
Процес: Washed
Вариетет на кафе: JARC
Вкус: Праска, ерл греј, лимон, камилица и кајсија
Остава вкус: Цветен Сладок
Тело: Светло Тело
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 2,130 – 2,350 Метри
Најдобар процес: Еспресо, МокаПот, В-60
Регион: Bona Zuria
Печење Средно
Фарма Ayele Tulu

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

“Профил на вкус Иако вкусот не е толку шик како што мислевме дека ќе биде, сепак етиопското Ayele Tulu како и нотите на отмениот ерл греј ни предизвикуваат чувство на софистицираност додека го уживаме. Вкусот на елегантниот ерл греј, лимонот и меката камилица му нанесуваат на ова зрно кафе карактеристично британска оригиналност и квалитет на чај што нам ни се допаѓа. Но сепак, тука е примамливата сочна праска и кајсија за тропски пресврт во вкусот.”

Дополнителни информации

Weight N/A
Мелено за:

Esspresо, Moka Pot, Зрно, Турско кафе, Филтерски постапки