Esinder Rodriguez

1,800.00 ден

Тежина: 250 гр
Ознака: Кафена
Земја: Костарика
Процес: Natural Anaerobic
Вариетет на кафе: SL-28
Вкус: Зелено јаболко, Цимет, Папаја, Лимета, Грозје, Темно чоколадо
Остава вкус: Овошен
Тело: Средно тело
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 1600 метри
Најдобар процес: Еспресо, В-60, Мока Пот
Регион: West Valley (Lourdes de Naranjo)
Печење: средно
Фарма: Esnider Roderiguez, Los Manantiales

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Дозволете ни да ви ја претставиме нашата нова љубов, Еснидер Родригез. Киселоста на зелените јаболка совршено се вклопува со слатките и жестоките вкусови на цимет и папаја.
Овој дел во Костарика беше одгледуван и именуван по Еснајдер Родригез, кој ја поседува својата сопствена „Рајска градина“, со изобилство на сорти на кафе. Еснајдер работи
заедно со Естебан Вилалобос, нашиот волшебник за ферментација од Костарика, давајќи му на
ова кафе еден неспоредлив фанк што ќе ви се допадне. Што е интересно за ова е дека сортата SL-28, всушност потекнува од Кенија, но е увезена од Еснајдер.

Дополнителни информации

Weight N/A
Мелено за:

Esspresо, Moka Pot, Зрно, Турско кафе, Филтерски постапки