Congo Katana

900.00 ден

Име на Производот: Rwanda Gicogi Bwho
Тежина: 250 гр
Ознака: Црвена
Земја: Руанда
Процес: Natural
Вариетет на кафе: Bourbon
Вкус Гуава, ванила, диња, суво манго & темно чоколадо
Остава вкус: Слатко
Тело: Средно
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 1700 meters
Најдобар процес: V-60, French press, Cold brew
Регион: Korongi, Nyamagabe, Gatsibo
Печење: Светло
Фарма: Co-op 6 different farms

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Кафето Katana може да се пофали со профил на вкус кој е мек и рафиниран како крзно на црн пантер а при тоа свеж и со ноти на тропско овошје, и ќе ги транспортира вашите сетила во прашумите на Конго. Ние сé уште ја откриваме магијата на специјалните кафиња од Конго и сигурни сме дека ќе пронајдеме уште многу вкусови во иднина.
Профил на вкус
Текстурата на овој филџан кафе е кадифена, скоро сирупеста, преполна со мистични ноти на тропско овошје. Густиот вкус на темното чоколадо и сувите урми се рафинирани и мазни налик на крзното на црниот пантер. Но Katana го скокотка вашето сетило за вкус со изненадувачката острина на тамаринд, нота на кисела арома којашто е карактеристична за регионот и на ова кафе му дава исклучително остар елемент што ќе ве натера да посакате уште. И уште. И уште. По сите овие сензации и вкусови кои ќе ве однесат во срцето на џунглата во Конго, Katana ќе ве релаксира со понежните вкусови на црна рибизла и слатка карамела. Вие сé уште сте во џунглата, но овој пат опуштено се лулате во мрежаста лулка, и уживате во звуците и мирисите, со задоволство набљудувајќи го животинскиот свет околу вас.

Дополнителни информации

Weight N/A
Мелено за:

Esspresо, Moka Pot, Зрно, Турско кафе, Филтерски постапки