Guatemala San Miguel– BIO

700.00 ден

Тежина: 200гр.
Ознака: Црвена
Земја: Гватемала
Процес: Перење
Вариетет на кафе: BOURBON
Вкус: Мандарина, Црвено јаболко
Остава вкус: овошен
Тело: средно тело
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 1800 метри
Најдобар процес: Еспресо, Кемекс, V – 60
Регион: Централна Америка
Печење: Светло
Фарма: Santa Rita

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Кога ја посети Гватемала за прв пат, Јордан Дабов, беше љубопитен дали ќе го сподели мислењето на експертите од индустријата дека кафето од оваа централноамериканска земја е едно од најбогатите со мирис и разновидност на вкусови. За среќа, неговото мислење не само што беше потврдено, туку и доби специфични димензии откако Јордан се сретна со сопственикот на Finca Santa Rita, регионот Сан Мигел. Пронајден е во 1860-тите, а Señor Echeverria е производител на кафе од петтата генерација. Finca Santa Rita ја прифати одржливоста и нивните неверојатни кафиња имаат голем број сертификати – органско кафе, Алијансата на дождовните шуми, Сертификат пријателски за птици на Центарот за птици преселници Smithsonian. Денес, кафето се одгледува во 20 од 22 департмани во Гватемала, со околу 270.000 хектари засадени под кафе, од кои речиси сите (98%) се одгледуваат во сенка. Производството во земјата е речиси исклучиво арабика и најчесто се подготвува со методот на перење, иако природните и различните полуперени методи добиваат на популарност, со сè почесто производство на фини примероци.

Дополнителни информации

Weight N/A
Мелено за:

Esspresо, Moka Pot, Зрно, Турско кафе, Филтерски постапки