Brazil by Dabov

750.00 ден

Тежина: 200 грама
Ознака: Кафена
Земја: Бразил
Процес: Природен
Вариетет на кафе: Yellow Bourbon
Вкус: Какао Ликер, Лешници, Шекерна трска
Остава вкус: Сладок
Тело: Средно Тело
Тип Кафе: 100% Арабика
Потекло: Еден Производител
Надморска висина: 1100 метри
Најдобар процес:  Еспресо, , V – 60, Џезве
Регион: Јужна Америка
Печење: Средно Тело
Фарма: Fazenda Samambaia Farmer Henrique Cambraia

Clear
SKU: N/A Category:

Опис

Ви претставуваме искушение кое доаѓа од срцето на Бразил – кафе кое ќе ве шармира со богатите ноти од чоколадо и јаткасти плодови. Избрано од најквалитетните зрна, одгледувани со грижа и внимание во идеалните услови на регионот Сул де Минас, ова кафе брзо ќе стане омилен избор за секој ден.
Зошто го избравме?
Нашиот ловец на кафе Јордан Дабов избра да ве запознае со Бразил преку специјалитетното кафе Brazil By Dabov, отелотворувајќи ги токму оние ноти со кои сакаме да го поврзете континентот на кафе – ноти на сладост и чоколадо, вклучувајќи ги и богатите ноти на какао и јаткасти плодови. резултат на внимателно одбраниот грав и нивното прецизно печење и кои создаваат хармоничен и избалансиран вкус.
Specialty Coffee Brazil од DABOV е за љубителите на еспресо пијалоци – има многу избалансиран, мек, сладок вкус и густо тело, па затоа го препорачуваме за утринско кафе.

Дополнителни информации

Мелено за:

Chemex, Esspresо, Moka Pot, V-60, АероПреса, Зрно, Турско кафе, Филтерски постапки, Француска Преса